Odpowiedni relaks jest niezwykle ważny – szczególnie w pracy Opiekunki Osób Starszych! Po ciężkim dniu pracy nasze ciało i umysł muszą odpocząć i zregenerować się przed kolejnymi wyzwaniami, a sam relaks poprawia wydajność, samopoczucie i humor, dlatego tak istotne jest to, by wiedzieć w jaki sposób wykorzystać ten czas! Opieka nad osobą starszą to praca wymagająca wiele energii i choć może zdarzyć się nam wcale tego tak nie odczuwać, to z czasem, brak wystarczającego odpoczynku może odbić się na naszej efektywności i samopoczuciu. Podobnie podczas pobytu w domu – nie zawsze czas spędzony na kanapie przed telewizorem, albo do późna w łóżku, będzie czasem dobrego odpoczynku. Najczęściej odbije się wręcz negatywnie.
Co w takim razie robić, by czas na relaks był efektywny i niósł wyłącznie same korzyści?
1. POZWÓL SOBIE NA CHWILĘ WYTCHNIENIA
Na początek coś, z pozoru, wykluczające nieco to, co pisaliśmy powyżej. Niemniej jeśli mówimy o relaksie, to najważniejsze jest to, by odpocząć psychicznie od nawarstwiających się obowiązków i problemów. Zwykle, pozwolenie sobie na drobne lenistwo, poświęcenie czasu tylko sobie i odrzucenie wszystkich bolączek ostatnich tygodni, może znacząco pomóc Ci uspokoić się i zebrać energię do dalszej pracy. Jeśli spędzisz parę godzin w taki sposób, to świat się przecież nie zawali, a Ty wrócisz pełna sił i motywacji do działania! Te “kilka godzin” jest tutaj kluczowe – drobne leniuchowanie nikomu jeszcze nie zaszkodziło, co innego jeśli miałoby to mieć miejsce dzień po dniu, tydzień po tygodniu. Jeśli obecnie pracujesz jako Opiekunka Osób Starszych, to warto raz w tygodniu, poświęcić czas przerwy na zleceniu na taki kompletny reset.
2. ŚWIAT BEZ INTERNETU I TELEFONU ISTNIEJE!
Tak, to może być dla niektórych szokujące ale można żyć bez mediów i elektroniki. Chcąc odpocząć odłóż telefon, komputer, odejdź od telewizora czy radia i nie narażaj się na szum informacyjny i bombardowanie wciąż nowymi wiadomościami. Relaks będzie najlepszy jeśli poświęcić go na wyciszenie! W dobie ostatnich wydarzeń tym bardziej zalecamy odejście od wszystkiego co ma ekran i przekazuje komunikaty. Media żywią się wzbudzaniem strachu, dlatego co rusz przekazują nam negatywne informacje. Ilość i jakość takiego ładunku jest destrukcyjna dla naszego mózgu, dlatego jeśli chcesz się zrelaksować to zdecydowanie warto zrezygnować ze wszelkich wiadomości i portali społecznościowych – na jakiś czas.
3. ZADBAJ O PORZĄDEK!
Nie pozwól na to, by Twoje otoczenie powodowało w Tobie dyskomfort. Mowa tutaj tak o Twoim mieszkaniu – o uprzątnięciu bałaganu, jak i o życiu – po prostu postaraj się o załatwienie wszystkich drobnych spraw, tak by nie zadręczały Twoich myśli! Czasem to trudne – tym bardziej kiedy jesteśmy zmęczeni. Wtedy warto nieco się “zaprogramować”, od samego rana powtarzaj sobie, że zajmiesz się tym jednym zadaniem i z takim calem zacznij dzień. Nie ma mowy, że z takim nastawieniem się nim nie zajmiesz! Co więcej, przy okazji zyskasz energię na kolejne drobne zadania, które można w ciągu chwili zrobić, a wcześniej odkładało się dniami. To bardzo ważne, często liczna ilość drobnych zadań nie pozwala nam spokojnie odpocząć i skupić się na relaksie.
4. POZNAJ SWOJE WEWNĘTRZNE DZIECKO!
Każdy z nas ma takie dziecko w sobie, czasem warto je obudzić i przestać być formalnym, dokładnym i ułożonym. Pozwól sobie na robienie tego, co zawsze chciałaś zrobić, drobne szaleństwo, zabawa, śmiech, Daj sobie czas na przyjemności!
5. SEN JAK ZAWSZE NAJWAŻNIEJSZY!
Sen jest kluczowy dla odpoczynku i już o tym pisaliśmy wielokrotnie. Warto również poświęcić chwilę na drzemkę, albo wylegiwanie się na kanapie i czytanie książki. Taka chwila totalnego relaksu, to coś za co Twój organizm odwdzięczy się z nawiązką! W pracy Opiekunki Osób Starszych może zdarzyć się, że nie będziesz miała możliwości ku temu, by przespać całą noc w spokoju. Musisz pamiętać przede wszystkim, że pierwsze cztery godziny snu są najważniejsze i warto zaplanować dzień tak, by chociaż tyle przespać bez pobudki. Co więcej, jakość snu ma równie ważne znaczenie. Sen trwający osiem godzin wcale nie będzie lepszy od tego trwającego cztery, jeśli będzie odbywał się w przegrzanym pomieszczeniu, przy świetle, hałasie lub zaraz po posiłku.
6. SPOTKANIA Z POZYTYWNYMI LUDŹMI!
Przyjaciele, znajomi – każdy kto potrafi Cię rozśmieszyć, albo wysłuchać jest mile widziany! Nie zapominaj o tym, by poświęcić im czas i spotkać się we wspólnym towarzystwie! To potrafi odciągnąć wszystkie smutki i stres! Tak – obecnie to niezbyt możliwe, ale wciąż mamy przecież dostęp do internetu i telefonów. Rozmowa wideo z najbliższymi spokojnie zastąpi, na jakiś czas, spotkania “na żywo”.
7. AKTYWNY ODPOCZYNEK!
Aktywność fizyczna i intelektualna też powoduje, że odpoczywamy! Pod pewnymi warunkami oczywiście. Jeśli pracujesz “siedząco”, albo zwyczajnie – masz taki czas, że większość dnia spędzasz przy biurku – to najlepszą formą odpoczynku będzie trening, rozciąganie bądź spacer. Analogicznie rzecz ma się w sytuacji fizycznej pracy. Wtedy sięgnięcie po książkę, dobra komedia, medytacja – będą idealną formą odpoczynku!