Podejmując się pracy jako Opiekunka Osób Starszych musisz pamiętać o kilku kwestiach, tak by wybrać dla siebie odpowiednią zlecenie, podjąć się współpracy z rzetelną firmą, jak również by być przygotowanym na to, czego oczekiwać i jakich warunków móc się spodziewać po miejscu zatrudnienia. Ten zbiór porad kierujemy bardziej dla grupy osób dopiero zaczynających swoją przygodę w pracy Opiekunki Osób Starszych, niemniej z całą pewnością i osoby bardziej doświadczone znajdą tutaj coś nowego, a może i dorzucą nawet kilka informacji od siebie.

Chcąc zacząć pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech trzeba przede wszystkim liczyć się z tym, że to nie jest prosta praca i wymagać będzie od nas wytrwałości, silnej psychiki, jak i zdolności do adaptacji w nowym otoczeniu. Pamiętajmy, że praca Opiekunki polega na kontakcie z drugim człowiekiem – najczęściej starszym, po niezliczonej ilości doświadczeń i długotrwałym budowaniu własnej wizji na życie, a przy tym schorowanym. Profesja opiekunki, tak jak każda inna, ma swój nieformalny kodeks etyczny. Kodeks, który jasno mówi, że opiekunka seniora powinna być osobą cierpliwą, stabilną emocjonalnie, empatyczną, a w dodatku kulturalną i potrafiącą zaakceptować oraz z szacunkiem podchodzić do starości.

To najważniejszy przymiot każdej opiekunki osoby starszej. Obok tego należy zwrócić uwagę na kwestie bardziej praktyczne przy wykonywaniu przyszłej pracy. Przede wszystkim z racji faktu, iż głównie potrzebne są Opiekunki dla seniorów w Niemczech, to nie obejdzie się bez znajomości języka niemieckiego. Napisaliśmy już kilka porad, stworzyliśmy lekcje, a także prowadzimy kursy, które pomogą Wam nauczyć się tego języka, dlatego odsyłamy na naszą stronę (https://www.pomocwdomu.pl/kursy). Zdecydowanie wystarczy podstawowa umiejętność posługiwania się językiem niemieckim, by móc liczyć na możliwość wyjazdu na zlecenia. Jeśli jednak nie znasz języka niemieckiego lub znasz jedynie kilka zwrotów, to także możesz liczyć na pracę w Niemczech jako Opiekunka Osób Starszych. Musisz jednak liczyć się z tym, że poszukiwanie takiego zlecenia może zabrać znacznie więcej czasu, a jeśli już zostanie Ci jakieś przedstawione, to nie będziesz miała takiej możliwości co do wyboru zlecenia, jak osoba, która zna język niemiecki. Ponadto bardzo duże znaczenie ma też nasze dotychczasowe doświadczenie w opiece. Możliwe, że zdarzyło się Tobie opiekować rodzicami, dziadkami, a może nawet pracowałaś jako pielęgniarka! Umiejętności oraz wiedza nabyta podczas takiej pracy jest bardzo cenna i warto się tym pochwalić w CV. Jeżeli nie miałaś takiej okazji to oczywiście nic straconego. Nie ukrywaj tego faktu, firma wyśle Cię na lżejsze zleceniu dzięki czemu stopniowo takiej doświadczenie będziesz nabywała. Warto również rozejrzeć się za specjalnymi kursami dla opiekunek osób starszych przygotowujących do pracy.

Poza tym wszystkim bardzo ważne jest Twoje nastawienie do pracy oraz to w jaki sposób prezentujesz się na zewnątrz. Żyjemy w XXI wieku gdzie dostęp do informacji osobistych drugiej osoby jest bardzo prosty, dlatego zadbajmy o to, by nasze profile społecznościowe prezentowały się należycie i nie obfitowały w wulgarne materiały. Rekruterzy każdej agencji zatrudniającej pracowników przeglądają tego typu serwisy, by upewnić się, że ich kandydat jest osobą odpowiedzialną, potrafiącą się zachować i dbać o swój wizerunek. To co prezentujemy na portalach, sposób w jaki się wyrażamy, zdjęcie w CV oraz nasze zachowanie mówią o nas bardzo wiele i wpływają niebagatelnie na odbiór naszej osoby. Na sam koniec, koniecznie słuchajmy i pytajmy o prezentowane zlecenie. To bardzo istotne, by później nie sprawić sobie samemu niemiłych niespodzianek, dlatego lepiej wypytywać o wszystko kilka razy i mieć potwierdzenie, że jedziemy na zlecenie, które zostało nam dobrze przedstawione. Ponadto wybierajmy sprawdzone firmy. Najlepiej kierować się do tych, które działają na rynku opieki od dawna, oferują bezpłatne przejazdy na miejsce zlecenia, jak i powrotne – do domu, a także te w których łatwo o kontakt z pracownikami, jak również są aktywni w społeczności. W Adiutor możesz liczyć nie tylko na wysokie wynagrodzenie, kursy doszkalające, bonusy czy pakiet ubezpieczeń. Działamy już od 14 lat, nasze opiekunki nie muszą martwić się formalnościami związanymi z przejazdem czy wyżywieniem, a każde zlecenie jest w bardzo dokładny sposób opisywane, co jest podyktowane wykształconą przez lata praktyką. Poza tym bardzo chętnie działamy w social-media i za ich pośrednictwem kontaktujemy się z Wami, nie musimy ukrywać że bardzo nas cieszy możliwość takiego kontaktu z Wami!