Warto znać czynniki ryzyka choroby wieńcowej, zwanej również chorobą niedokrwienną serca, często rozwija się bezobjawowo przez wiele lat. Przez co możemy nie zauważyć problemu, aż do zawału serca. ”Wieńcówka”, to zespół objawów, które zachodzą po niewystarczającym zaopatrzeniu komórek w tlen i substancje odżywcze. Najczęstszą przyczyną choroby wieńcowej jest miażdżyca, do której prowadzą niezdrowe nawyki, takie jak zła dieta, brak ruchu, nadwaga czy palenie papierosów. Co sprzyja zachorowaniu? Jak leczy się chorobę wieńcową?
Warto znać czynniki ryzyka choroby wieńcowej:
- Zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi.
- Wysokie ciśnienie krwi. Ciśnienie krwi uważa się za wysokie, jeśli przez pewien czas utrzymuje się na poziomie 140/90 mmHg lub powyżej.
- Palenie papierosów, prowadzi do uszkodzenia i zwężenia naczyń krwionośnych oraz do podwyższenia poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi.
- Insulinooporność, która występuje, gdy organizm nie może prawidłowo wykorzystywać własnej insuliny. Insulina jest hormonem, który pomaga przenosić cukier z krwi do komórek, w których jest potrzebny.
- Cukrzyca.
- Nadwaga lub otyłość.
- Zespół metaboliczny, to zaburzenia związane z nadwagą i otyłością, które zwiększają ryzyko chorób serca i innych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca i udar.
- Brak aktywności fizycznej.
- Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową. U mężczyzn ryzyko zachorowania wzrasta po 45 roku życia, z kolei u kobiet po 55 roku życia.
- Historia rodzinna wczesnej choroby serca, również zwiększa ryzyko. Jeśli u ojca lub brata zdiagnozowano wieńcówkę przed 55 rokiem życia, lub jeśli u matki, czy siostry zdiagnozowano tę chorobę przed 65 rokiem życia.
- Bezdech senny, to zaburzenie polegające na zatrzymaniu lub spłyceniu oddechu podczas snu. Nieleczony bezdech senny może zwiększyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia, cukrzycy, a nawet prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.
- Stres. Badania pokazują, że najczęściej zgłaszanym „wyzwalaczem” zawału serca jest wydarzenie wywołujące niepokój emocjonalny.
- Alkohol.
- Zbyt tłusta dieta. Wysoki poziom tłuszczów zwanych trójglicerydami we krwi również może zwiększać ryzyko rozwinięcia się choroby wieńcowej, szczególnie u kobiet.
Jakie są objawy choroby wieńcowej?
Zwężenie tętnic krwi prowadzi do problemów z dostarczeniem odpowiedniej ilości krwi bogatej w tlen. Dochodzi do zmniejszenia przepływu krwi, który początkowo nie wiąże się z żadnymi objawami, jednak w miarę lat w tętnicach odkłada się płytka miażdżycowa, która prowadzi do wystąpienia pierwszych objawów choroby wieńcowej tj.:
- Silny ból w klatce piersiowej. Często opisywany jako wrażenia, że ktoś stanął na klatce piersiowej pacjenta. Ból ten zwykle pojawia się po lewej stronie lub w środkowej części klatki piersiowej, uczucie to, zwykle ustępuje w ciągu kilku minut. U niektórych osób, najczęściej kobiet, ból może być krótki lub ostry i odczuwany w szyi, ramieniu lub plecach. Uczucie bólu jest silniejsze przy znacznym wysiłku.
- Duszności. Jeżeli serce nie pompuje wystarczającej ilości krwi, może wystąpić uczucie duszności lub skrajne zmęczenie.
- Atak serca. Zablokowanie tętnicy wieńcowej, powoduje atak serca.
Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę niedokrwienną serca?
Kardiolog, po wywiadzie lekarskim zleca badania dodatkowe tj: EKG, echo serca oraz zbadaniu enzymów serca. Czasami konieczne jest zobrazowanie tętnic wieńcowych, w tym celu wykonuje się koronarografię.
Co możemy zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca?
Oto kilka podstawowych zasad profilaktyki choroby wieńcowej:
- Zdrowy styl życia – obejmujący aktywność fizyczną, zrównoważoną dietę, unikanie nałogów są kluczowe.
- Regularna aktywność fizyczna, czyli spacery, jogging, jazda na rowerze, a także trening siłowy. Zaleca się wykonywanie co najmniej 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej kilka razy w tygodniu.
- Zdrowa dieta – Dieta o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i cholesterolu, bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i ryby, może uchronić nas przed rozwojem wieńcówki.
- Kontrola ciśnienia tętniczego – Wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko choroby wieńcowej. Właściwe kontrolowanie ciśnienia krwi, poprzez zdrowy styl życia i przyjmowanie leków przepisanych przez lekarza, jest kluczowe w profilaktyce chorobie niedokrwiennej serca.
- Kontrola poziomu cholesterolu – Wysoki poziom cholesterolu we krwi może prowadzić do choroby wieńcowej. Zdrowy tryb życia i przyjmowanie leków przepisanych przez lekarza, takich jak statyny, mogą pomóc
w kontrolowaniu poziomu cholesterolu. - Redukcja stresu – Stres może zwiększać ryzyko rozwoju choroby wieńcowej. Ćwiczenia relaksacyjne, takie jak joga lub medytacja, mogą pomóc w redukcji stresu.
- Regularne badania lekarskie, które pozwalają na wczesne wykrycie choroby wieńcowej oraz na wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Warto znać czynniki ryzyka choroby wieńcowej. Jest ona jednym z najczęstszych schorzeń układu krążenia, zwłaszcza u osób starszych. Według badań przeprowadzonych w Polsce, u osób powyżej 60 roku życia aż 44,6% kobiet i 39,6% mężczyzn choruje na chorobę wieńcową. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby przeprowadzać regularne badania. Interesujesz się tematem opieki nad osobami starszymi? Na naszym blogu znajdziesz ciekawe artykuły, a w zakładce “oferty pracy” – aktualne ogłoszenia.