Zwyrodnienia stawów to dolegliwość często spotykana u osób starszych. Choroba zwyrodnieniowa polega na destrukcji poszczególnych elementów stawu – chrząstki, torebki stawowej i innych tkanek tworzących cały staw.
Jedną z przyczyn pojawienia się i nasilenia zmian zwyrodnieniowych jest osteoporoza. Problemy ze stawami mogą wynikać też z braku aktywności fizycznej, nadwagi oraz siedzącego trybu życia. Ryzyko choroby zwyrodnieniowej zwiększa się z wiekiem. Chrząstka stawowa pełni funkcję amortyzatora, który chroni kości przed ocieraniem się o siebie. Z biegiem lat procesy zachodzące w organizmie – mechaniczne oraz biologiczne – powodują uszkodzenie tej tkanki.
Ból towarzyszący temu schorzeniu utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Nieleczona choroba zwyrodnieniowa powoduje problemy z poruszaniem się i może prowadzić nawet do niepełnosprawności. Charakterystyczne symptomy tej choroby to poranne uczucie zmęczenia i sztywność kończyn, szczególnie rano lub przy zmianie pozycji ciała. Osoby starsze cierpiące na reumatyzm najczęściej skarżą się na ból nad ranem lub w nocy. Wynika to z gromadzenia się płynów w torebkach stawowych, które podczas snu są nieruchome.
Jak łagodzić objawy choroby zwyrodnieniowej u Osób Starszych?
Dbanie o odpowiednie żywienie osoby starszej pozwoli zmniejszyć ryzyko pojawienia się choroby zwyrodnieniowej. Nadwaga przyczynia się do wystąpienia zmian degeneracyjnych w stawach – każdy zbędny kilogram zwiększa ich obciążenie.
Warto zachęcać osobę starszą do podejmowania regularnej aktywności fizycznej. Ćwiczenia powinny być dopasowane do stanu zdrowia i możliwości osoby chorej – nie powinny one być zbyt intensywne, aby nie przeciążyć stawów.
Niwelować objawy reumatyzmu można również poprzez kąpiele z dodatkiem olejku goździkowego, rozmarynowego czy sosnowego. Takie ciepłe kąpiele, wzbogacone o terapeutyczne olejki, powinno się stosować tuż przed snem. Dobre efekty w redukowaniu bólu stawów dają również masaże.
Współczesna medycyna zapewnia dostęp do rozmaitych metod leczenia. Osoby chore mogą przyjmować leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne w formie tabletek, maści lub plastrów. Odpowiednia rehabilitacja oraz fizjoterapia pozwala poprawić ruchomość stawów.
Ważne jest zapobieganie i zmniejszanie nasilenia objawów. Wspieranie podopiecznego poprzez zachęcanie go do podejmowania aktywności fizycznej oraz otoczenie troskliwą opieką pozwoli zminimalizować objawy tej choroby.