Miłośnicy pieszych wędrówek powinni wybrać się na wycieczkę odcinkami, mającego 410 kilometrów długości szlaku pieszego Saar-Hunsrück-Steig między Perl w regionie Saarland a Boppard w Nadrenii-Palatynacie. Jest on niezwykle urozmaicony krajobrazowo, oferuje też masę atrakcji kulturalnych i kulinarnych.

Szlak, który biegnie przez Park Narodowy Hunsrück-Hochwald, jest rewelacją w skali Europy! Po drodze napotyka się malownicze miasteczka, winiarnie, łąki i lasy, oraz podziwia panoramiczne widoki. Dla amatorów wspinaczki są fenomenalne, ale wymagające sporych umiejętności skałki. Ponadto – założone jeszcze przez Rzymian miasto Trewir, słynące z kamieni szlachetnych Idar-Oberstein i Ren w Boppard. A nieopodal, nad rzekami Nahe i Saarą, wspaniałe winnice.

Na ważnych punktach szlaku niedawno się pojawiły „skrzynki smakoszy” – pełne regionalnych produktów służą za automaty zaopatrzeniowe. Dla turystów preferujących szlaki okrężne lub chcących się wybrać jedynie na dłuższy spacer, jest zaś 111 „bajecznych pętli” w regionie Saar-Hunsrück.