Opieka nad osobami starszymi to angażujące zadanie. Dlatego zależy nam na tym, żeby wspierać nasze Opiekunki i Opiekunów w dbaniu o siebie. Warto pamiętać, że dobra kondycja zdrowotna zależy w dużej mierze od nas samych i od wyborów, które podejmujemy każdego dnia.
Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia. Wiele codziennych czynności wykonujemy rutynowo, nie zastanawiając się nad nimi. Warto poświęcić chwilę i przeanalizować, które z naszych nawyków wpływają na nas pozytywnie, wspomagają zdrowie i samopoczucie, a które z nich oddziałują niekorzystnie na nasz organizm. Przykładem takich zwyczajów może być poranna kawa, szklanka wody wypijana tuż po przebudzeniu, jedzenie niezdrowych przekąsek podczas wieczornych seansów filmowych, czy codzienna porcja ruchu. Czynności tego typu powtarzamy każdego dnia, budując osobiste przyzwyczajenia.
Możemy jednak kształtować nasze nawyki, pozbywając się starych i wprowadzając na ich miejsce nowe. Takie, które będą oddziaływać dobroczynnie na nasze zdrowie, poprawiać komfort życia, czy ułatwiać codzienne funkcjonowanie. Charles Duhigg w swojej książce „Siła nawyku” pisze: „nie możesz wyplenić złego nawyku, możesz go jedynie zastąpić przez inny nawyk”. Przykładem może być „wymiana” codziennej porcji oglądania telewizji na godzinny spacer lub rezygnacja z jedzenia słodyczy na rzecz zdrowych, równie smacznych, pełnowartościowych przekąsek.
Pierwszym krokiem do zmiany jest krytyczna ocena czynności, które powtarzamy każdego dnia. Warto zastanowić się, jakie cele chcemy osiągnąć. A następnie sumiennie oduczać się starych, szkodliwych nawyków i wprowadzać te pożyteczne. Pomocne może okazać się rozpisanie planu na konkretne dni tygodnia i codzienne odznaczanie wykonanych działań. Można to zrobić w książkowym kalendarzu, telefonie lub rozpisać tabelę nawyków na kartce, a następnie powiesić ją w widocznym dla nas miejscu.
Każdy dzień jest dobry, żeby zacząć wprowadzać zmiany. Jednak należy robić to stopniowo, małymi krokami. Badania wykazały, że zbudowanie nowego nawyku trwa od 18 do 254 dni. Ważna jest konsekwencja i wiara w swoje siły. Praca nad wieloletnimi przyzwyczajeniami wymaga wysiłku, ale warto go podjąć – dla siebie i swoich bliskich. Drobne zmiany wdrażane każdego dnia przyniosą długofalowe efekty i wymierne korzyści.
Praca opiekuna osób starszych wymaga dużego zaangażowania i wysiłku. Dlatego tak ważne jest dbanie o siebie. Warto o tym pamiętać każdego dnia i pielęgnować nawyki wspierające nasze zdrowie.