Szacuje się, iż w Niemczech przeszło 200000 Opiekunek Osób Starszych pracuje „na czarno”. Zwykle nie zdają sobie sprawy z tego, co faktycznie może im grozić i z jakimi konsekwencjami wiąże się nielegalne podejmowanie pracy. Choć takiej formie wyjazdu do pracy towarzyszyć mogą liczne okoliczności, to jednak warto zauważyć, że niejednokrotnie współpraca z profesjonalną firmą może także stanowić rozwiązanie dla tychże problemów, dla których potencjalnie najlepszym rozwiązaniem, na pierwszy rzut oka, wydaje się praca na czarno.
W pierwszej kolejności musimy zastanowić się nad konsekwencjami grożącymi Opiekunce Osób Starszej pracującej na czarno. Przede wszystkim jedną z najdotkliwszych kar jest grzywna w wysokości do 5000 euro. Warto wspomnieć, iż w Niemczech „praca na czarno” nie jest dobrze traktowana i owe kary często sięgają górnej granicy. Kolejną z konsekwencji będzie wydalenie oraz zakaz pracy w Niemczech. Wspomniane powyżej kary są nakładane przez administrację niemiecką, co powoduje, że coraz powszechniejszym zjawiskiem są odwiedziny pracowników socjalnych w domach osób starszych oraz chorych, mające na celu sprawdzenie czy przebywająca na miejscu Opiekunka jest zatrudniona legalnie. Ponadto z pracą „na czarno” wiążą się jeszcze inne niebezpieczeństwa, o których dość często się mówi, ale wciąż nie stanowią wystarczającej przestrogi zniechęcającej do prywatnego wyjazdu na zlecenie. Dwoma podstawowymi zagrożeniami jest brak wypłaty pieniędzy od rodziny oraz brak ubezpieczenia społecznego. W pierwszym przypadku szczególnie zagrożona będzie Opiekunka, która zgodzi się na słowne ustalenia co do wynagrodzenia za pracę – w takim przypadku, takiego pracodawcy nic nie obliguje do wypłacania świadczenia i jest to zależne wyłącznie od jego dobrej woli. W drugim natomiast, brak ubezpieczenia zdrowotnego, powoduje, że Opiekunka Osób Starszych będzie bała się zachorować przebywając na terenie Niemiec, gdyż w takim przypadku będzie musiała radzić sobie sama, ponosić wysokie koszty leczenia, a przy tym – jeśli Jej stan zdrowia nie będzie pozwalał na opiekę nad Osobą Starszą – zostanie oddalona z miejsca pracy, gdyż żaden kodeks pracy nie będzie chronił jej praw.
Kolejną kwestią, o której trzeba wspomnieć jest fakt, iż wciąż mamy do czynienia z częstymi przypadkami stręczycielstwa, a nawet handlu ludźmi! Ta sprawa, najczęściej właśnie dotyka osób wyjeżdżających do pracy „na czarno”, gdyż szukając potencjalnych zleceń, bardzo łatwo trafić na te prezentowane przez oszustów. Należy również pamiętać o tym, iż Opiekunkę pracującą „na czarno” może również spotkać kontrola przez polskie urzędy, tak jak ZUS, czy urząd skarbowy. Niejednokrotnie wystarczy donos drugiej osoby, wypadek w miejscu pracy, czy kontrola na granicy, aby już wzbudzić podejrzenia urzędników o nielegalnym zarobku. Wspomnieć warto jeszcze, iż rodziny niemieckie zatrudniające w taki sposób także narażają się na konsekwencje prawne, dlatego bardzo częstym zjawiskiem w pracy „na czarno” jest zakaz opuszczania domu czy mieszkania przez Opiekunkę Osób Starszych, tak by nikt Jej nie zauważył i nie nabrał podejrzeń.
Na sam koniec warto zastanowić się, dlaczego taka forma współpracy w ogóle ma miejsce i czy są jakieś alternatywy dla tegoż rozwiązania. Głównym powodem pracy „na czarno” są niewątpliwie wyższe zarobki, obawa przed utratą emerytury lub renty. Ponadto jest to również często spotykana forma podejmowania pracy przez osoby „ukrywające” się przed komornikiem, które chcą ukryć swoje dochody. Ostatnim z powszechnie deklarowanych powodów wyjazdu do pracy w taki sposób jest niechęć do polskich urzędów oraz agencji pośredniczących w zatrudnieniu. Wspomniane powody wyjazdu do pracy „na czarno” jak widać w żaden sposób nie są warte podejmowanego ryzyka, gdyż współpraca z legalnie działającą firmą taką jak np. Adiutor, powoduje, że Opiekunka Osób Starszych nie musi samodzielnie planować wyjazdu, martwić się o to gdzie wyląduje i na kogo trafi. Ponadto podejmując się legalnej pracy zyskuje się pewność, iż nawet w najgorszej sytuacji agencja będzie w stanie pomóc Opiekunce. Co się tyczy warunków, firma działająca legalnie zapewni wszelkie niezbędne dokumenty, dzięki którym wyjazd na zlecenie nie będzie wiązał się z karami finansowymi czy konsekwencjami prawnymi. Warto także wspomnieć, iż kwestie związane z wynagrodzeniem czy dodatkowymi korzyściami finansowymi są bardzo zbliżone do tych panujących na zleceniach prywatnych, dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór oferty nieco mniej płatnej, ale gwarantującej nam bezpieczeństwo i poczucie stabilności pracy.
Piotr Szewczyk