Czy zastanawiało Cię kiedyś jak ważne jest zdjęcie w Twoim CV?
Człowiek to fascynująca, a zarazem bardzo zróżnicowana istota, stąd sposób w jaki nawzajem siebie postrzegamy i informacje jakie gromadzimy na temat drugiej osoby z samej podstawy są wieloznaczne. Chcąc zmniejszyć lub całkowicie zniwelować tę wieloznaczność każdy z nas musi znaleźć punkt wyjścia, który pozwoli na ustosunkowanie się do nowo poznanych osobowości. Rzadko kto z nas zdaje sobie sprawę z tego jak szybko przychodzi nam ocenianie napotkanych ludzi oraz jak łatwo na podstawie powierzchownych cech wyznaczamy sobie o nich naszą własną opinię. Uzyskane w pierwszych sekundach informacje wzbudzają w nas pozytywne lub negatywne emocje i to przez ich pryzmat zaczynamy postrzegać człowieka, tworzyć swoją własną ocenę na jego temat i analizować jego zachowanie – stąd tak popularne jest stwierdzenie „zaszufladkowoać kogoś” lub przysłowie „Nie oceniaj książki po okładce”.
Jak widać siła pierwszego wrażenia jest ogromna. Poznajemy kogoś lub pokazujemy swoje zdjęcie w życiorysie i w kilka sekund, automatycznie zostajemy ocenieni. W psychologii nazywa się to efektem aureoli lub niebiańskim efektem halo. W momencie, kiedy na swojej drodze spotykamy osobę, która wywarła na nas pozytywne wrażenie zaczynamy postrzegać ją i tłumaczyć jej zachowania przez pryzmat pozytywny. Zjawisko to wspiera również efekt pierwszeństwa. Wszyscy mamy tendencję do zapamiętywania informacji początkowych. Stąd dobrze jest zadbać o dobre wrażenie od samego początku. Większość osób na świecie jest wzrokowcami. W staraniach o pracę zdjęcie w CV jest jedynym obrazem, który może przyczynić się do zrobienia dobrego, pierwszego wrażenia. Można zatem stwierdzić, że dobra fotografia w życiorysie wpływa na pozyskanie dobrej i stabilnej pracy. Dlatego tak ważne jest, aby zdjęcie było zrobione w sposób profesjonalny i przykuwało uwagę.
W CV preferowane są zdjęcia na jednolitym tle – a’la dowodowe lub legitymacyjne. Co ważne i niby oczywiste, a jednak większość o tym zapomina – uśmiech jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na wybór kandydata do pracy. Na zdjęciach do CV najlepiej sprawdzają się koszule (biała lub niebieska) oraz schludny, skromny wygląd. Ponadto zdjęcie powinno obejmować sylwetkę od pasa w górę. W firmie ADIUTOR przykładamy bardzo dużą uwagę do fotografii. Osobom, które chcą podjąć z nami współpracę, staramy się we własnym zakresie wykonywać profesjonalne zdjęcia. Dodatkowo opiekunom aplikującym z innych zakątków Polski, zwracamy poniesione koszty na fotografa. Wszystkie te działania prowadzimy po to, aby osoby polecane do pracy w opiece wyróżniały się spośród innych kandydatów i jak najszybciej mogły otrzymać pracę.
Ciekawostka nr 1
Pierwszym sfotografowanym człowiekiem był Jan Werbowski. Polak, uczestnik wojen napoleońskich. Sfotografował go Jacques Daguerre metodą dagerotypu. Naświetlanie trwało 30 minut, przez które Werbowski nie mógł się ruszać.
Ciekawostka nr 2
Kobieta może spodobać się mężczyźnie już po 3 sekundach! To oznacza, że Panie idące na rozmowę rekrutacyjną do prowadzącego, który jest płci męskiej mają ogromne szanse w uzyskaniu dobrej pracy. Co interesujące kobieta potrzebuje nieco ponad 14 minut, by mężczyzna w jakikolwiek sposób mógł wywrzeć na niej pozytywne wrażenie. To oznacza, że biedni Panowie idący na rozmowę rekrutacyjną prowadzoną przez Panią na sam urok osobisty nie mogą za bardzo liczyć.
Piotr Szewczyk