Nigdy nie będziemy w stanie odwdzięczyć się rodzicom za to co od nich otrzymaliśmy – życie, dom, wykształcenie, wychowanie. To wartości, które trudno zmierzyć i wycenić. Dlatego do końca życia każdy człowiek powinien mieć poczucie odpowiedzialności, właśnie za rodziców. Nasza pomoc może być im najbardziej potrzeba, gdy tracą to co najcenniejsze, czyli zdrowie. Taka sytuacja często nas zaskakuje i nie łatwo jest znaleźć najlepsze rozwiązanie. W przypadku rodzin, które na co dzień mieszkają i pracują w różnych częściach kraju lub Europy, osobista opieka nad chorymi rodzicami bywa niewykonalna. Wówczas warto pomyśleć o zapewnieniu seniorom odpowiedniej pomocy. Taką Pomoc oferuje Centrum Adiutor z Torunia.
Opiekunka osoby starszej, asystent seniora to przede wszystkim osoba cierpliwa, ciepła i uczuciowa. Przy tego rodzaju pracy przydaje się także poczucie humoru i pogoda ducha. Nie raz zdarzają się historie, że pozytywnie nastawiona osoba z zewnątrz, świetnie wpłynęła na poprawę zdrowia i samopoczucia chorego. Opiekunka osoby starszej powinna także posiadać wiedzę na temat schorzeń wieku starczego. Czasami rodzina w takiej sytuacji koniecznie szuka wykwalifikowanej pielęgniarki. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie . Pielęgniarki po wielu latach pracy w szpitalach, z chorymi bywają wypalone zawodowo. Nie są już tak czułe i opiekuńcze jak na początku kariery. Dlatego warto poszukać osoby, która na przykład zetknęła się z podobnym przypadkiem w rodzinie – opiekowała się mamą, tatą, babcią… Wówczas będzie bardziej wrażliwa, zrozumie obawy i problemy podopiecznego.
Organizując pomoc dla seniora Centrum Adiutor wyszukuje opiekunki, która mieszka niedaleko. Wówczas będzie mogła przyjść w każdej chwili – jeśli będzie taka potrzeba.
Najważniejsze jednak, aby opiekunka osób starszych została zaakceptowana przez podopiecznego. Jeśli nawiąże z nim dobre relacje pomoże nie tylko w fizycznej opiece, ale poprawi także jego psychiczne samopoczucie.
Opiekun seniora musi cieszyć się bezgranicznym zaufaniem rodziny – często sama staje się poniekąd jej członkiem. Dlatego przy poszukiwaniu opiekunki warto zwrócić się o pomoc do agencji opiekunek. Chętnych do pracy w charakterze asystentów seniora nie brakuje, ale nadaje się tylko garstka. Współpraca z agencję zaoszczędzi na nie tylko czasu, ale także problemów.