Smutna prawda jest taka, że duża grupa kobiet w pewnym wieku „wypada” z rynku pracy. Często paniom po 50 roku życia lub tym, które większą część życia poświęciły na wychowanie dzieci trudno jest znaleźć pracę. Jednak takie właśnie kobiety – doświadczone życiowo, potrafiące prowadzić dom – to najlepsze kandydatki do pracy w charakterze opiekunek seniorów na terenie Niemiec. Oczywiście warunkiem jakie powinny spełnić jest znajomość języka niemieckiego. Początkowo może wydawać się to trudnością nie do pokonania. Jednak wystarczy trochę samodyscypliny i pomoc osoby, która zna ten język. Wystarczy kupić jeden podręcznik z płytą i poświęcić ok. 1 godziny dziennie na przyswojenie sobie nowego języka. Kurs prowadzony przez lektora będzie najlepszym rozwiązaniem, ale nie jedynym. Zamiast załamywać się i czekać, aż trafi się jakaś praca warto zainwestować w siebie i zacząć uczyć się języka.
Zdarza się, że urzędy pracy mają środki na refundację kursów nauki języka obcego –warto uzyskać informację na ten temat.
Pomocne bywają agencje pośrednictwa pracy, które bezpłatnie organizują kursy dla kandydatek na opiekunki. Spotkania odbywają się w małych grupach. Kandydatki otrzymują też materiały do nauki w domu – dzięki czemu nie muszą nabywać żadnych książek. Już po 3 miesiącach solidnej nauki można poznać podstawy języka i wyjechać do pracy.
Warto osłuchiwać się z językiem i dużo głośno mówić. Mówienie w nowym języku i słuchanie przy tym samego siebie dodaje odwagi w posługiwaniu się nim.
Praca w Niemczech to szansa dla wielu kobiet, które największe doświadczenie mają w prowadzaniu domu. Umiejętność gotowania, dokładnego sprzątania, opiekuńczość, empatia – takich cech szuka się u potencjalnych opiekunek.
Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to szansa na dobrze płatną pracę dla kobiet, które w kraju mają bardzo małą szansę na zatrudnienie.
Jeżeli tylko zdrowie na to pozwala często opiekunkami zostają panie po 60 roku życia, czyli te które u już wypracowały swoją emeryturę. Dzięki tej pracy czują się nadal potrzebne i mają szansę uzyskać środki na spełnianie swoich marzeń – na przykład na dalekie podróże.

Małgorzata Juras Centrum Adiutor