Dlaczego prawo jazdy u opiekunki osób starszych w Niemczech to duży atut?

Wiele z Pań aplikujących na nasze oferty pracy w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech zadaje nam pytania odnośnie wymaganego przez nas prawo jazdy. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich ofert pracy, a jedynie ich części. Niemniej czujemy się w obowiązku choć trochę rozjaśnić tę kwestię. Mając styczność z pracą w opiece wszyscy z pewnością zgodzimy się z tezą, iż jest to profesja wymagająca ogromnego poczucia odpowiedzialności. Standardowe obowiązki opiekuna osoby starszej to poza opieką, organizacja czasu wolnego, pomoc w higienie, podawanie posiłków, utrzymanie porządku w mieszkaniu, zakupy, przyjmowanie wizyt lekarzy, pielęgniarek czy rehabilitantów. Czasem zakres tych czynności jest szerszy, a czasem opiekunka jest potrzebna przede wszystkim w charakterze osoby, która dotrzyma towarzystwa seniorowi. Właśnie odnosząc się do powyższego należy podkreślić fakt, iż w świetnej większości przypadków, gdy podopieczny wymaga pomocy lekarza (a nawet zwykłej wizyty) niezbędne jest jego osobiste stawiennictwo w przychodni. Z tego powodu zdarza się nam prezentować oferty pracy, w których wymagamy takich uprawnień i są one niezbędne do podjęcia pracy w ramach konkretnego zlecenia.

Oczywiście rozumiemy, że prowadzenie samochodu, transport podopiecznego z jednego punktu w drugi to dodatkowa odpowiedzialność, jak i aktywność wymagana od opiekunki osoby starszej w Niemczech. Mając to na uwadze w Adiutor zawsze dbamy o kilka kwestii w stosunku do tego typu zleceń, dlatego osoby posiadające prawo jazdy i godzące się na jazdę w Niemczech mogą liczyć:

– na wyższe wynagrodzenie;

– zwrot kosztów za paliwo;

– ubezpieczenie NNW i OC;

– w niektórych przypadkach na samochód udostępniony przez rodzinę.

Podsumowując, praca opiekunki seniora w Niemczech wymaga ogromnej odpowiedzialności i choć zakres obowiązków dla tej profesji jest i tak szeroki, to zdarzają się sytuacje gdzie konieczne jest posiadanie jeszcze dodatkowych kwalifikacji, bardzo często jest to posiadanie czynnego prawo jazdy. Należy pamiętać, że w wielu przypadkach oprócz obowiązkowej podróży z podopiecznym, jest to również ułatwienie, bo wycieczka po zakupy czy wykorzystanie wolnego czasu staje się łatwiejsze mogąc poruszać się samochodem. Na sam koniec apelujemy do opiekunów osób starszych w Niemczech, by pamiętali o tym, iż korzystanie z samochodu jest komfortowe, niemniej warto zawsze dbać o swoją kondycję, która szczególnie cierpi, gdy większość dnia spędzamy w pozycji siedzącej 

Piotr Szewczyk

Adiutor – www.pomocwdomu.pl