Święta Wielkanocne w Niemczech podobnie jak w Polsce wiążą się z różnymi tradycjami. W obu krajach wielkanocnymi bohaterami są jajka, zajączki czy baranki. W jaki sposób odbywają się przygotowania do Świąt Wielkanocnych w Niemczech? Jakie tradycje towarzyszą przy świątecznym stole?
Bukiet Wielkanocny – der Osterstrauss
Tuż przed Wielkanocą, zwykle w Wielki Czwartek, ścina się gałązki, które następnie umieszcza się w wazonie. Z czasem wypuszczają liście, zazwyczaj w okolicach Niedzieli Wielkanocnej. Symbolizują one, nie tylko radość budzącej się do życia przyrody, ale także zmartwychwstanie Chrystusa. Tradycyjnie używa się do tego gałęzi brzozy, wiśni, leszczyny bądź bazi. W Wielką Sobotę lub w Niedzielę Wielkanocną gałązki ozdabia się kolorowymi jajkami, lub małymi wielkanocnymi figurkami.
W ostatnim czasie, stało się również zwyczajem ozdabianie krzewów oraz drzewek w ogrodach, przed kościołami oraz w miejscach publicznych. Zazwyczaj kolorowymi, plastikowymi pisankami.
Zielony Czwartek – Gründonnerstag
Przygotowania do Świąt Wielkanocnych w Niemczech zaczynają się już w czwartek. Tego dnia domy ozdabia się zielonymi gałązkami, a jajka maluje się na zielono. W “Zielony Czwartek” na stole pojawia się gałązki, które za kilka dni zostaną specjalnie ozdobione. Tego dnia zieleń króluje również w kuchni – je się zielone potrawy, szczególnie nowalijki. Wówczas bohaterem na niemieckich stołach jest tradycyjny, frankfurcki zielony sos ziołowy.
Wielki Piątek – Karfreitag
Ten dzień, jest w Niemczech dniem wolnym od pracy. Zwany jest również “Cichym Piątkiem” (Stiller Freitag), ponieważ wówczas nie można organizować imprez czy głośno słuchać muzyki. Jest to czas refleksji i modlitwy. Od tego dnia, aż do niedzieli, nie usłyszymy w kościołach bicia dzwonów. W Bawarii dzwony zastępują grzechotki – dzieci biegają po domach z grzechotkami i w ten sposób przypominają o modlitwie.
Wielka Sobota – Karsamstag
W Polsce najważniejszym zwyczajem związanym z Wielką Sobotą jest poświęcenie pokarmów. W Niemczech, nie obchodzi się tego zwyczaju. Jest on praktykowany jedynie na Bawarii, gdzie w koszyczkach oprócz pokarmów znaleźć można również piwo.
W Niemczech bohaterem tego dnia jest ogień. Przed kościołami czy w parkach miejskich, rozpala się ogniska. W Wielką Sobotę kapłani święcą ogień, a wierni odpalają świece paschalne, które następnie zabierają do swoich domów. Ciekawym zwyczajem jest Koło Wielkanocne. Stacza się je z góry, po czym zostawia ognisty ślad o długości kilkuset metrów.
Obchody Świąt Wielkanocnych
Niedziela Wielkanocna – Ostersonntag
W niedzielę, w kościołach odbywają się msze rezurekcyjne, upamiętniające zmartwychwstanie Chrystusa. Według historyków pierwsza msza rezurekcyjna odbyła się w X wieku w Augsburgu, w Niemczech. Po nabożeństwie dzieci szukają prezentów, które przyniósł zajączek. Następnie odbywa się rodzinne, świąteczne śniadanie. Podczas którego, popularnym zwyczajem jest bitwa na jajka – “Eiertitschen”. Polega ona na tym, że każdy członek rodziny wybiera swoją pisankę i uderza w jajko każdego z uczestników śniadania, wygrywa ta osoba, która wybrała najtwardszą pisankę. W zabawie uczestniczą zarówno dzieci jak również osoby starsze.
W czasie Wielkanocy na świątecznych stołach nie może zabraknąć jajek w różnej postaci np. z sosami, czy faszerowanych kawiorem. Tego dnia króluje również pieczeń z barana, hackepeter zrobiony z surowego mięsa wieprzowego, papryki, cebuli i natki pietruszki, zupa dyniowa, boczek, pieczona szynka czy kiełbasa.
Poniedziałek Wielkanocny – Ostermontag
Poniedziałek Wielkanocny to dzień przeznaczony na spotkania z rodziną i odpoczynek. Sporo rodzin wychodzi na spacery. Tego dnia nie obchodzi się tradycji mokrego “śmigusa-dyngusa”. Natomiast odbywają się różnego rodzaju procesje m.in. konna procesja św. Jerzego, czy parady przy świecach kończące się nabożeństwem. W Wielkanocny Poniedziałek organizowane są również wyścigi z jajkami (Eierlauf), dzieci biegną do mety z jakiem na łyżce.
Wiele tradycji wielkanocnych jest wspólnych dla Polski i Niemiec, jednak występuje też sporo różnic. Jeżeli planujesz wyjazd do Niemiec, to warto zapoznać się z informacjami o zwyczajach wielkanocnych w Niemczech. Wpadką mogłoby być przygotowanie święconki czy oblanie domowników wodą w lany poniedziałek. Interesujesz się kulturą Niemiec, być może chcesz rozpocząć naukę języka niemieckiego? Zapoznaj się z naszymi darmowymi lekcjami.