Osoby starsze, bardzo często chorują na przewlekłe choroby. Nierzadko zdarza się, że są skierowane do szpitala na planowane zabiegi, operacje bądź badania. Co podopieczny powinien zabrać ze sobą do szpitala? Jakie dokumenty są wymagane? W naszym artykule zebraliśmy wskazówki dotyczące przygotowania podopiecznego na planowane przyjęcie do szpitala.

O czym należy pamiętać przed wyjazdem do szpitala? 

Jeżeli lekarz tak zalecił, przed planowanym zabiegiem konieczne może okazać się odstawienie niektórych lekarstw. Dodatkowo pacjent, który kierowany jest do szpitala, musi być trzeźwy.

Lekarz przyjmujący pacjenta powinien być również poinformowany o występowaniu przewlekłych chorób takich jak cukrzyca oraz o wszczepionym rozruszniku serca, czy o obecności protez, aby personel szpitala mógł ocenić to, czy mają one wpływ na planowane badania i zabiegi.

Aby zapewnić sprawny przepływ informacji pomiędzy podopiecznym a personelem podczas pobytu w szpitalu, osoby posługujące się innymi językami lub mające trudności językowe powinny z wyprzedzeniem zapytać, czy na miejscu dostępni są tłumacze bądź czy ktoś z personelu może im pomóc. Jeżeli do szpitala kierowani są z kolei seniorzy z dysfunkcją wzroku, warto dopytać o dostępne informatory napisane za pomocą alfabetu Braille’a. Może również się okazać, że niezbędna będzie pomoc opiekuna.

Jeśli podopieczny życzy sobie skorzystania z dodatkowych usług tj. pokój jednoosobowy lub dodatkowe zabieg, należy to wcześniej zgłosić i zapytać o dodatkowe koszta. 

Jakie dokumenty będą wymagane w szpitalu?

  • Historia choroby.
  • Dowód osobisty bądź paszport.
  • Karta ubezpieczenia zdrowotnego lub dowód prywatnego ubezpieczenia.
  • Dane kontaktowe do lekarza rodzinnego.
  • Skierowanie do szpitala w przypadku planowanego pobytu w szpitalu.
  • Dokumenty dotyczące wcześniejszego leczenia (zdjęcia RTG, wyniki badań laboratoryjnych, prześwietlenia),
  • Aktualny druk skierowań na pobyt w szpitalu.
  • Zwolnienie z ponoszenia kosztów leczenia (jeśli pacjent taki posiada).
  • Dane kontaktowe do osoby bliskiej.
  • Lista aktualnych leków wraz z ich dawkowaniem.
  • Niezbędne dokumenty medyczne, takie jak karta Marcumar, karta szczepień, diabetyka, dawcy narządów lub rozrusznika serca,
  • Historia przebiegu dotychczasowych zabiegów szpitalnych,
  • Pełnomocnictwa tj. Vorsorgevollmacht lub Patientenverfügung.

Jakie rzeczy osobiste powinien zabrać ze sobą podopieczny?

Rzeczy osobiste, które z pewnością przydadzą się w szpitalu, to:

Artykuły do ​​pielęgnacji i higieny osobistej,

Odzież (bielizna, wygodny strój domowy lub dres oraz odzież na dzień wypisu),

Należy zabrać ze sobą okulary, aparaty słuchowe i czy pomoce niezbędne do poruszania się.

Telefony komórkowe i smartfony nie są uwzględniane na liście pobytu w szpitalu, ponieważ ich używanie w niektórych szpitalach jest zabronione. Ponadto nie należy zabierać ze sobą kosztowności, takich jak biżuteria, duże ilości gotówki.

Wskazówki dotyczące dłuższego pobytu w szpitalu.

Jeśli Twojego podopiecznego czeka dłuższy pobyt w szpitalu, należy pamiętać o następujących kwestiach:

O nieobecności należy poinformować bliskich, sąsiadów, znajomych, agencję opieki.

W przypadku niespodziewanych przyjęć do szpitala lekarz może poprosić o powiadomienie osoby bliskiej, która ma możliwość dostarczenia niezbędnej dokumentacji oraz spakowania rzeczy osobistych.

Przyjazd oraz przyjęcie do szpitala.

Przed przyjazdem do szpitala pacjenci powinni dowiedzieć się z odpowiednim uprzedzeniem,  w jaki sposób  mogą dostać się do szpitala oraz ile czasu zajmie im dotarcie na miejsce. Pacjenci niepełnosprawni fizycznie muszą wcześniej wyjaśnić, czy mogą zamówić taksówkę lub, czy ktoś inny może ich zawieźć. To samo dotyczy odbioru podopiecznego po pobycie.

Przy przyjęciu do szpitala zwykle asystują pracownicy administracji, którzy załatwiają formalności z pacjentem. Pracownicy oddziału będą pytać m.in. o specjalne nawyki żywieniowe, nietolerancje.

Pacjent ma prawo do rzetelnej informacji o przebiegu leczenia. W przypadku interwencji chirurgicznej odbywa się rozmowa z prowadzącym anestezjologiem i chirurgiem, którzy wyjaśniają m.in. zagrożenia oraz możliwe powikłania. Następnie pacjent proszony jest o złożenie podpisu w celu potwierdzenia, że ​​został poinformowany i wyraża zgodę na planowany zabieg.

Każda osoba starsza powinna liczyć się z tym, że prędzej czy później może trafić na planowany zabieg do szpitala. Odpowiednie przygotowanie do tej sytuacji sprawi, że pacjent zabierze ze sobą niezbędne rzeczy oraz nie będzie stresował się tym, że jest nieprzygotowany. Wiedza dotycząca tego, w jaki sposób przygotować podopiecznego na planowane przyjęcie do szpitala, przyda się również w sytuacjach nagłych. Zastanawiasz się nad pracą jako Opiekunka Osób Starszych w Niemczech? Sprawdź nasze aktualne oferty pracy.